Угорщина -> Львівська область.
(А також Придністров’я, Донбас, Сумська, Івано-Франківська обл. та інші)
Протягом липня-жовтня 2003 року ТзОВ “ОСМА-Ойл” на територію Львівської області з Угорщини було завезено небезпечні відходи: 3,044 тис. тон котлових залишків малеїнового ангідриду та 2,996 тис.тон гудронних залишків. Гудронні залишки з метою утилізації було завезено на Добротвірську ТЕС, а залишки котлів малеїнового ангідриду у м. Дрогобич (ВАТ “Прикарпатбуд”).
Виробником та експортером відходів була фірма “MOL”Rt (Угорщина), яка діяла через кількох посередників: «Геогідротерв» кфт – “Geohidroterv” Kft (Угорщина), ROSCOP Inc. (США)[1] та «Метратек» Кфт- “Metratek” kft.
Таке ввезення в червні та липні 2003 року було погоджене Міністерством екології та природних ресурсів (Мінекоресурсів) з порушенням вимог чинного законодавства. (Підписував дозвіл на ввезення Держсекретар п. Гошовський) Мінекоресурсів належним чином не перевірило наявність та відповідність поданих документів, належним чином не перевірило мету ввезення зазначених відходів та способи їх утилізації.
Згода на ввезення відходів була отримана шляхом введеня в оману, подачі недостовірних відомостей, а документи, на підставі яких було отримано дозвіл на імпорт небезпечних відходів не відповідали вимогам законодавства. Як виявилось у подальшому, ввезені небезпечні відходи не відповідають сертифікатам та характеристикам, які декларувались при ввезенні та містять небезпечні речовини.
Як нам стало відомо із депутатського запиту народного депутата Руденко, у пробах взятих із 27 вагонів на Добротвірській ТЕС виявлено значне перевищення миш’яку (As), наявні і інші шкідливі речовини .
Завезення зазначених небезпечних відходів як за міжнародним, так і за українським законодавством, можна кваліфікувати як незаконне ввезення відходів та незаконний обіг відходів (п.31 Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 13.07.2000р. №1120).
(Більш детально про порушення при погодженні та ввезенні відходів описано у Віснику Екологічної Адвокатури № 25, 2004р. "ХТО ДОПОМОЖЕ ВСТУПИТИ ДО ЄС, або історія про ввезення в Україну небезпечних відходів з Угорщини" http://epl.org.ua/uploads/media/v25_01.pdf)
Крім того, у 2002-2003 роках на територію Львівської області було також завезено з Угорщини від тих самих експортерів 16,9 тисяч тонн нейтралізованих гудронних залишків, які аналогічні тим, що ввезені ТзОВ «ОСМА-Ойл». Імпортером виступало Державне підприємство МВС України “Спецсервіс”. Зазначені відходи (або так званий модифікатор -продукт змішування відходів з глиною чи вапном[2]) на даний час зберігаються на орендованому у Роздільського ДГХП «Сірка» майданчику.
Просмотреть увеличенную карту
За нашими даними зазначені відходи планувалось спалювати на Миколаївському цементному заводі, а також реалізовувати у Придністровську Молдавську республіку (ПМР) Рибницькому цементному комбінату (РЦК). Однак, при пробному спалюванні на Миколаївському цементному заводі виникли проблеми, а РЦК відмовився від такої «сировини» після отримання 15 вагонів- 928,05 тонн.
Просмотреть увеличенную карту
За нашими даними зазначені відходи планувалось спалювати на Миколаївському цементному заводі, а також реалізовувати у Придністровську Молдавську республіку (ПМР) Рибницькому цементному комбінату (РЦК). Однак, при пробному спалюванні на Миколаївському цементному заводі виникли проблеми, а РЦК відмовився від такої «сировини» після отримання 15 вагонів- 928,05 тонн.
(Дод. по Придністров’ю див. статтю у Новій Газеті №8 (218) ЯДОВИТАЯ АФЕРА)
Прокуратура порушила кримінальну справу проти головного інженера Добротвірської ТЕС.
Внаслідок простою та нарахованих залізницею збитків на ці вагони було накладено арешт державною виконавчою службою.
Перш за все, ТзОВ «Еконова» намагалось забрати у ТзОВ «ОСМА-Ойл» та вивезти з Добротвору вищезгадані 27 вагонів, а також ті відходи, що були розвантажені. Це є зрозумілим, адже для угорських експортерів саме ці відходи становили найбільшу проблему, так як до завершення їх утилізації процес транскордонного перевезення відходів вважається незавершеним і відповідальність лежить на експортері. За утилізацію цих відходів на відміну від ТзОВ «ОСМА-Ойл», яким платили близько 5 дол. за тонну, ТзОВ «Еконові» угорці запропонували близько 70 дол. за тонну.(ці дані підтверджуються відповідними угодами).
14 вересня 2004 в зв’язку із численними протестами громадськості сесія Новороздольської міської ради заборонила переробку небезпечних відходів у Новому Роздолі.
Під час виборчої кампанії, користуючись тим, що увага більшості контролюючих органів була прикута до виборчого процесу ТзОВ «ОСМА-Ойл» вирішило реалізувати свої наміри в інших областях України. Так протягом кінця вересня-початку жовтня 2004 року частина вагонів із гудронними залишками з Добротвірської ТЕС було перевезено на територію орендованої в ДП «УВТК» ВАТ «Прикарпатбуд» площадки у м. Дрогобич, а далі за договором направлено ці відходи донецькій фірмі ТОВ «РегіонПромСоюз»( ТОВ "РегiонПромСоюз" м.Донецьк входить до складу науково-виробничоi корпорацii "Українськi екологiчнi технологiї" створеної спільно з ТОВ Сервісна компанія “МонолітБуд” (м. Київ)). За отриманою нами інформацією, фірма «ОСМА-Ойл» направила частину вагонів з гудронами, які надійшли з Добротвірської ТЕС, ніби-то вже із іншими матеріалами (за кодом залізниці- бетоніт) на станцію Зернове в Сумську обл.(отримувач ТОВ «РегіонПромСоюз»). Насправді, відходи навіть не перевантажувались просто мінялись коди і назва речовин, що перевозяться.
Зазначені вагони направлялись у м. Середина Буда на ВАТ «Середино-Будський завод металургійного обладнання» (ВАТ «СЗМО»), очевидно що з метою спалення у пічах.
За нашим зверненням данні відходи не було спалено, та винесено припис про призупинення будь яких робіт і проведення експертизи зазначених матеріалів.
(Кінець 2004). На даний час доля выдходів невідома.
Відходи та так звані модифікатори на даний час за нашими даними знаходяться :
м. Новий Розділ, ДГХП «Сірка». Близько 17 000 т модифікатору
м. Дрогобич, ДП «УВТК»ВАТ «Прикарпатбуд» 1800 т модифікатору
м. Добротвір, паливний склад Добротвірської ТЕС близько 1312 т гудронних залишків
ВАТ «Середино-Будський завод металургійного обладнання»
Івано-Франківська область
Смт.Заболотів, ПП «Масьовська»
ТОВ «ОСМА-Ойл» реалізовувало модифікатор і іншим підприємствам будівельної індустрії за межі Львівської області.
Донецька оласть
м. Снєжноє, Амвросієвський р-н (додатково див. )
[1] Фірма ROSCOP Inc. зареєстрована у США угорським громадянином та очевидно використовується для певних фінансових операцій.
[2] Процес «утилізації» відходів або виготовлення модифікаторів полягає у перемішуванні гудронних залишків чи малеїнового ангідриду з глиною чи суглинком грейферним краном у пропорції 9 до 1 (9 т гудронів до 1 т глини), або 19 до 1, коли в якості добавки використовується вапно.(з висновків державних екологічних експертиз Держуправління екоресурсів у Львівській області). В подальшому ці модифікатори (МГ) планувалось використовувати в якості палива -спалювати?! (що фактично є звичайним видаленням відходів) або використовувати у виробництві будівельних матеріалів (переважно знову ж таки попередньо спалюючи)
Немає коментарів:
Дописати коментар