Гудронний Чорнобиль


Угорські відходи назавжди прописалися на Львівщині!
Вже понад десять років завезені в нашу область угорські відходи нафтової промисловості гуляють Львівщиною. В той час Угорщина намагалась будь-що позбутися токсичних відходів зі своєї території, адже це була одна з умов її вступу до Євросоюзу. В Україні ж знайшлися спритники з ДП «Спецсервіс», які в обхід українського законодавства таки притягнули майже двадцять тисяч тонн цієї гидоти до нас, нібито для експериментальної утилізації.
Із завезенням угорських відходів наші «підприємці» нібито хотіли впровадити у нас досвід Угорщини, яка певний час спалювала цю токсичну речовину на своїй теплоелектростанції. Угорська сторона буцімто обіцяла допомогу у вирішенні питання з утилізації й наших відходів з нафтовиробництва, передавши технологію перетворення кислих гудронів у нейтральні, та поставити спеціальне обладнання для їх спалювання. Та якось ця «співпраця» не заладилася, і утилізації як такої не відбулося, хоча деякі гарячі голови пропонували спробувати їх спалити на Добротвірській ТЕЦ, мовляв, так буде дешевше. Та на заваді цьому «експерименту» стала громадськість. Тепер зрозуміло, що цією оборудкою Львівщині нав'язали роль іноземного смітника, чим сприяли виконанню Угорщиною екологічних вимог щодо її вступу до Європейського Союзу. Нині очевидно, що не зважаючи на світове право, наші державні органи не змогли вирішити питання реімпорту угорських відходів, аби застерегти охочих й надалі заробляти на подібних авантюрах (до речі, в Базельській конвенції однозначно говориться про повну матеріальну відповідальність експортера відходів за всі можливі наслідки в подібних ситуаціях).
Як повідомив «Ратушу» міський голова Нового Роздолу Володимир Туз, кілька днів тому на селекторній нараді заступник голови облради Валерій П'ятак знову піднімав це болюче питання перед головою облдержадміністрації Михайлом Цимбалюком і просив його взяти під особистий контроль зрушення справи з мертвої точки. Нині угорські гудрони вже не є в чистому виді, а перемішані з землею та сіркою для часткової їх нейтралізації. На звернення Новороздільської міськради за фактом незаконного ввезення іноземних відходів на нашу територію природоохоронною прокуратурою відкрито кримінальну справу. Нині слідство все ще триває, і головна проблема полягає в тому, що ці угорські відходи нині є у податковій заставі Київської податкової, тому що сумнозвісний «Спецсервіс» там зареєстрований і відповідно вся його власність описана в погашення… податкової заборгованості перед держбюджетом. Зараз треба вирішити питання виведення з податкової застави ці гудрони, адже вже є підприємці, які можуть використати ці відходи в промисловості в якості гудронних модифікаторів. У природоохоронній прокуратурі ці угорські відходи вважаються речовим доказом злочину.
Питання вимагає термінового вирішення, адже нині угорські гудрони перебувають поряд з озерами, які сполучені з Дністром. Якщо ця гидота потрапить туди, екологічна катастрофа загрожує усій транскордонній території. Ці відходи конче треба забирати звідси, і дозвіл на це мають надати податкова та природоохоронна прокуратура».
«Актуальність цієї проблеми змусила днями провести в Новому Роздолі за участі депутатів облради та представників облдержадміністрації виїзну нараду з питання екологічної реабілітації цієї території, — розповів «Ратуші» секретар комісії з питань природокористування та охорони довкілля громадської ради при облдержадміністрації Роман Бондар. — Як ми побачили на місці, ці гудрони досить слабо перемішані зі суглинками, і видно їхні суцільні фрагменти, навіть з упаковкою. Захист від їх розповзання — чисто символічний. Районна санстанція при цьому підтвердила, що в навколишньому середовищі є перевищення норм наявності шкідливих для людини речовин. Занепокоїло учасників заходу й те, що неподалік розміщений відкритий склад сірки, яку розмиває і розносить довкола дощова вода. Фактично під ногами у нас була сірчана кислота! А ще ми побачили не так далеко розташований занедбаний склад фосфогіпсу у сотні тисяч тонн, який теж розповзається навкруги, утворюючи озерця з бірюзовою водою. Загалом там загиджено 42 гектари. Все це незабаром може перетворитися на хімічний Чорнобиль».
Юрій РУДЕНКО
Мирослав Хом'як в.о. начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області
Наприкінці березня питання щодо гудронів у Новому Роздолі ставилося на засіданні державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яку очолює міністр із надзвичайних ситуацій Віктор Балога. Це питання на контролі в Києві, в Кабінеті Міністрів. Ми сподіваємося, що все-таки будуть передбачені кошти для їхньої утилізації. Втім, я думаю, що цього року це зробити не вдасться. До вирішення цього питання треба підходити комплексно, адже на Львівщині гудрони є і біля села Грибовичі, і в Новому Роздолі, і ще в незначній кількості в декількох населених пунктах.

http://ratusha.lviv.ua/index.php?dn=news&to=art&id=1106
 

Немає коментарів: